Чому емоції керують нашими дітьми?

Останнім часом усе частіше нам доводиться спостерігати, як важко дітям впоратись з емоціями, зі своїми емоційними сплесками, збоями, некерованістю. Від цього страждають не лише діти, але й близькі люди, які їх оточують. Чому це відбувається? Як цьому зарадити?
Для початку давайте з’ясуємо, що таке емоції?До сьогоднішнього дня вчені не прийшли до однієї думки. Але однозначно емоції – це те, що ми переживаємо (в якійсь ситуації, дії, події), це наш внутрішній й досить яскравий, складний світ.
Ми, дорослі, часто самі маємо проблеми з самоконтролем, то що тоді казати про дітей. Психіка дітей більш вразлива, чутлива до різних подій чи реакцій дорослих, спрямованих на них. А процес саморегуляції психічних процесів формується до 7-го віку, тому з вихованням дітей треба бути дуже толерантними і в той же час справедливими та стійкими. Якщо батьки імпульсивні, емоційні, бурхливо проявляють свої емоції, то в їхніх дітей емоційний фон може бути вдвічі «яскравіший». Якщо мама тривожна, завжди хвилюється, то як правило й у дитини буде підвищений рівень тривожності. Формування емоційно-вольової сфери відбувається в дітей через «життєвий конструкт», фундамент якого закладаємо ми, батьки. Як кажуть, «не буває вогню без іскри».
Часто діти ідентифікують свої емоції через дорослу призму. Наприклад: всі ми бачили, як малюк забігає в калюжу й при цьому спостерігає за реакцією мами. Що в цьому випадку наша реакція може закласти в малюка? Гнів – якщо мама розсердиться; страх – якщо мама злякається (як правило за одяг); сміх – якщо мамі байдужий одяг, а важливі посмішка й позитивний настрій малюка; образа і т. ін. Тобто малюк вивчає й зчитує емоції з нас. У його психіці всі емоції розкладаються «по полицях». І коли друзі йому запропонують побігати по калюжах або проїхатись на велосипедах, то ЯКА в нього буде реакція й емоція? Вірно, ТАКА, яку проявила колись його мама.
Дуже серйозно впливає на емоційний світ дитини й виховання. У авторитарних батьків «діти емоційно холодні», у батьків, які проявляють гіперпіклування, діти плаксиві, капризні, дратівливі, всім незадоволені. Найлегше тим дітям, які чують вислови батьків про їхній стан. На кшталт: «Мене ображає твоя поведінка» або «Я відчуваю смуток і образу, коли ти кричиш на мене». Таким діткам дуже легко висловити свої відчуття на якусь подію, ситуацію.
На сьогодні порушення в емоційно-вольовій сфері – одна з найпоширеніших проблем. Все більш людей звертаються за допомогою до спеціалістів. Тому, враховуючи потреби клієнтів, в Дитячій клініці «Добробут» починають роботу групові заняття з психологом. Програма розрахована на дітей, які мають емоційні розлади. Саме в групах діти максимально розкриваються, рівняються один на одного і з великим ентузіазмом працюють.
Якщо у вас постає питання, чи потрібні такі заняття вашим діткам, розміщаємо анкету для прояснення ситуації. Анкета проста у заповненні та підрахуванні результатів.
Бажаємо гарного настрою та гармонійних взаємостосунків з дітьми!
Статтю підготувала дитячий психолог Медичної мережі «Добробут» Подоляк Наталія Богданівна.