Дитячий сон: скільки повинні спати діти?

Вік 1-4 тижні : дитячий сон 15 ½ – 16 ½ годин на день

Новонароджені зазвичай сплять по 15-18 годин на день, але короткими періодами по два-4:00. Недоношені діти можуть спати в цілому довше, але більш короткими періодами.
Так як у новонароджених внутрішні біологічні годинники або циркадіанний ритм ще не налаштувався, їх режим сну не пов’язаний з циклом дня і ночі. Фактично у них ще немає будь-якого режиму. У цьому віці їх потреби у сні непередбачувані. І з цим ви нічого не зможете зробити. Ви повинні прийняти це, робити все можливе, щоб дитині було комфортно, і намагатися підлаштуватися під «годинник дитини».В момент переходу від неспання до дитячого сну або навпаки, ви напевно помічали несподівані різкі рухи або посмикування, а також закочування очей в момент засипання. Так як мозок розвивається, ви можете помічати невтомні рухи і незвичне збудження, що супроводжується плачем або криком без видимої на те причини. Це все абсолютно нормально і не варто про це хвилюватися.

Вік 1-4 місяці: дитячий сон 14 ½ – 15 ½ годин на день
5-8 тижнів

До шостому тижні дитина починає усміхатися, трохи сідати і ви вже можете відзначити деяку сталість в його режимі сну \ неспання. Більш тривалі періоди сну починаються ближче до вечора. Плутанина дня \ ночі закінчується.
Дві години – це найтриваліший період дитячого сну, під час якого дитина може не спати і бути активною і щасливою. Тому дитина потребує денному короткому сні, щоб відновити сили. Якщо чекати, поки дитина втомиться або не давати їй спати, це може спровокувати відмову лягати спати, а також це може вилитися в підвищену нервозність і зміну поведінки. Цікаво те, що, якщо регулярно не давати дитині спати вдень, організм починає виробляти спеціальні гормони, які борються з втомою. Ці гормони можуть спровокувати часті нічні пробудження. А це вкрай важливо для чутливих дітей.
Навчіться визначати момент, коли дитина починає втомлюватися. Звертайте увагу на такі ознаки, як тертя очей, круги під очима. Почніть заколисувати дитину, як це найбільше їй подобається, і покладіть її в ліжечко. У цьому віці дитина вже досить чутлива до навколишнього середовища, розпізнає найменші ознаки, світло, шум, вібрації. Тому коли дитина спить, вона повинна знаходитися в тихій і темній кімнаті. Все це допоможе розвинути у дитини нормальний режим сну.

3-4 місяці
У цьому віці дитина починає проводити дві третини всієї тривалості сну вночі. Крім того, дитина все ще спить вдень, три рази. Таким чином, починається установка циклу день-ніч. Але сон дитини може бути все ще не постійним, на цьому етапі розвитку цілком нормально трохи відхилятися від жорсткого режиму, так як саме фізіологія, а не звички сну є домінантним фактором.
Це говорить про те, що дуже важливо розвивати і слідувати постійним дям, які допомогли розвинути здорові звички дитячого сну, які в подальшому будуть відігравати основну роль у здатності отримувати повноцінний і здоровий сон. Дитину потрібно починати навчати, як самостійно розслабитися і засипати без сторонньої допомоги. Також дитина починає більше цікавитися навколишнім світом, тому дуже важливо те, що оточує дитину під час сну. Це повинна бути тиха темна кімната, в якій дитина змогла б повноцінно відпочити.
У цей період дитина стає більш соціальною (посміхається, хіхікає, сміється) і тому їй більше хочеться побути з вами, пограти, ніж іти спати. Тому ви можете зіткнутися з деякими опором в момент укладання в ліжко. Не варто відмовляти дитині в її потребах у сні. Перевтомлені малюки швидко починають відчувати себе нещасними; більшість можуть плакати з такою тривалістю та інтенсивністю, що це навіть може призвести до хвороби.
Дуже влучно висловився Марк Вайсблут, доктор медицини, в своїй книзі «Здорові звички сну, Щаслива дитина»: «Потрібно вловити правильний момент сонливості, щоб вкласти дитину спати і це введе її в спокійний і глибокий сон. Але якщо такий момент упустити і дотягнути до того, коли дитина перевтомлена, значить, сон буде переривчастим і коротким… Плач – це наслідок перевтоми».

Вік 4-12 місяці: дитячий сон 14 – 15 годин на день
4-8 місяців

Хоча оптимальна тривалість сну 15 годин, але більшість малюків аж до 11 місяців сплять близько 12,5 годин. Розвиток правильних звичок сну – основне завдання в цьому віці, так як малюки стають все більш товариськими, а схема сну стає все більше і більше бути схожою на схему сну дорослої людини. Головне бути чуйним до потреб дитини, пристосувати свій спосіб життя і побудувати режим дня відповідно до потреб дитини у сні. Як пише Вайсблут: «Ви можете сильно нашкодити своїй дитині, заохочуючи неправильний режим дня. Недостача сну така ж шкідлива, як і висококалорійне харчування».
Потрібно використовувати час відповідно до природніх ритмів дитини, її внутрішнього біологічного годинника або циркадіанного ритму. Вивчіть, коли дитина сама засинає і прокидається, і таким чином ви зможете правильно і послідовно розвинути звички дитячого сну.
Плач під час укладання в ліжко і під час пробудження вночі буде зміцнюватися, якщо ви будете на це реагувати. Тому є одне правило, тільки якщо дитина не голодна і не хвора, не підходьте до неї. Ритуал перед сном і послідовність – запорука успіху. Зазвичай це займає лише декілька днів для того, щоб навчитися засинати самостійно, але саме ви повинні відрегулювати режим і ритуал перед сном. Здоровий сон буде подарунком для вашої дитини і, звичайно, для вас.
Малюки в цьому віці прокидаються рано (5-6 ранку), потім знову засипають або прокидаються трохи пізніше (7 ранку) і у них починається новий день. Щоб не було, змінити ви нічого не зможете (наприклад, якщо укладати дитину трохи пізніше звичайного). Це частина фізіології.
Зазвичай малята сплять три рази вдень, до 6 місяців кількість денного сну знижується до двох, лягаючи спати ввечері в звичний час (або трохи раніше). Установка нормального денного сну відбувається трохи пізніше, після розвитку біологічних ритмів дитини. Ранковий дитячий сон починається зазвичай близько 9 ранку і триватиме близько години. Післяполуденний сон починається близько 12-2 дня і триватиме близько години або двох. Наступний денний сон починається близько 3-5 годин вечора, а тривалість може бути різна.
Не дозволяйте дитині лягати втретє раніше третьої години дня, це може сильно порушити режим сну. Якщо ж денний сон пропущений, постарайтеся не укладати дитину спати до наступного денного сну, хоча наступний етап можна почати трохи раніше. Запам’ятайте, що перевтомленій дитині складніше заснути і нормально спати.

9-12 місяців
Ваша дитина вже спить близько 10-12 годин, також два рази вдень і більше не потребує нічного годування.
При відсутності третього денного сну може зрости необхідність в більш ранньому укладанні в ліжко. Але цей час може варіюватись, тому що він залежить від графіка денного сну. Але от, що цікаво: невелика зміна тривалості сну, скажімо на 20 хвилин, може серйозно позначитися на поведінці дитини. Попри те, що ви можете думати, ранні укладання дозволять дитині краще і довше спати. А пізні укладання тільки підсилять (а не зменшать) кількість нічних пробуджень і підвищать ризик розвитку інших проблем зі сном.
При розвитку більшої соціальності і здатності виражати себе ваш маленький ангел може стати менш згідливим. Дитина більше зацікавлена в спілкуванні з вами і дослідженні навколишнього світу, ніж в нудній тихій кімнаті, де потрібно спати. А денний дитячий сон дуже важливий. Тому не дозволяйте дитині пропускати або ухилятися від денного сну. Якщо ж ви допустите це, дитина може сильно перевтомлюватися.
Результат боротьби з втомою може бути посилений станом неспання, який може не дати заснути і переривати сон. Найчастіше через це розвиваються порушення сну. Якщо денний сон пропускається постійно, втома накопичується і створюється, що називається замкнуте коло, яке може привести до емоційних і поведінкових проблем.
Дозволяти дитині самій розслаблятися і засинати без сторонньої допомоги – запорука розвитку правильних звичок сну, здорового сну і запобігання потенційних проблем зі сном. Як сказав Марк Вайсблут, доктор медицини, в своїй книзі «Здорові звички сну, Щаслива дитина»: «Нездатність дитини самостійно засинати і продовжувати спати – прямий результат поразки батьків дати дитині можливість навчитися розслаблятися. Деякі батьки не можуть залишити дитину саму, щоб вона постаралася сама заснути. Головні проблеми зі сном у дітей в 4-12 місяців можуть розвинутися і залишатися, тому що батьки не в змозі зупинити зміцнення поганих звичок сну».

Вік 1-3 роки: дитячий сон 12 – 14 годин на день

Оскільки дитина переходить до віку 18-21 місяців, ранковий дитячий сон залишається позаду і залишається тільки один денний сон, тривалістю півтори-дві години. У той час як новонароджені сплять близько 14 годин, малюки старшого віку – близько 10 з половиною годин.
Перехід на один денний сон може бути занадто різким. Однак одного сну недостатньо, а два занадто багато. У цьому випадку дитину можна укладати спати трохи раніше, так щоб їй вистачало часу на відпочинок і при цьому не виникало необхідності в ранковому короткому сні. Є й інший спосіб: в один день один короткий сон, на наступний – два, в залежності від якості сну попередньої ночі.
Більшість дітей у віці 21-36 місяців все ще потребують денного сну, але його тривалість може варіюватися від одного до трьох з половиною годин. Зазвичай вони лягають спати в 7 – 9:00 вечора і прокидаються в 6 – 8 ранку. Дуже важливо дотримуватися постійного режиму (але необов’язково строгого), що стосується нічного і денного сну, який супроводжується певними діями або ритуалом.
Якщо дитина добре спить і отримує повноцінний відпочинок, рідкісні зміни в повсякденному розпорядку дня допустимі. Тим не менш, якщо дитина погано спить, навіть незначні зміни можуть викликати ряд проблем. У цьому віці зазвичай дитину перекладають з дитячої колиски в ліжечко і починають проявлятися проблеми зі сном, включаючи страхи (страх перед монстрами, страх темряви, страх поділу), відмова лягати спати, нічні пробудження, ранні пробудження зранку, т.п.
Якщо раніше почати і постійно підтримувати хороші звички дитячого сну, можна запобігти безлічі потенційних проблем.

Вік 3-6 років: дитячий сон 10 ¾ – 12:00 в день
Діти в цьому віці зазвичай лягають спати в 7-9 годин вечора і прокидаються близько 8:00 ранку, так само як і тоді, коли вони були молодші. У віці трьох років більшість дітей продовжує спати вдень, а до п’яти років денний сон припиняється. Поступово денний сон стає все коротшим і коротшим. Зазвичай після трьох років нові проблеми зі сном не з’являються.
Ви може бути здивовані і збентежені, наскільки діти можуть бути винахідливими у вигадуванні відмовок, щоб не лягати спати, і як вони можуть легко вами маніпулювати: «Мені потрібно в туалет (вже вкотре), Я хочу попити водички; Мені так хочеться пити. Почекай, я хотів (-а) сказати, що дуже тебе люблю (вже в четвертий раз)».
Як завжди потрібно бути дуже чуйним до потреб дитини і точно знати, як добре вона відпочиває. Ясла, дитячий сад, дошкільна група тощо потихеньку зменшує кількість денного сну. Це може викликати проблеми, але може й пройти благополучно. Якщо починаються більш ранні засипання і \ або пізні прокидання, дитина досить відпочиває, то зміна режиму денного сну може пройти нормально. Але не варто відмовлятися від денного сну, якщо дитина до цього ще не готова. І вам, і дитині доведеться за це заплатити, тому що пізніше можуть з’явитися серйозні проблеми.
Дитячий сон, як і багато інших чинників, впливає на характер дитини. Поганий сон (недостатня кількість сну або погана якість сну) тісно пов’язаний з проблемами поведінки, наприклад, агресією, непокорою, упертістю і гіперактивністю. Нездатність заснути без сторонньої допомоги і непостійний режим сну також провокує проблеми в поведінці дитини. Тепер більше зрозуміло, чому достатня кількість і якість сну настільки важлива в розвитку дитини.

Джерело: http://medicineinform.com/