Весняні хвороби дітей.

Всупереч розхожій думці, що діти хворіють тим частіше, чим холодніше на вулиці, з настанням весни збільшилися черги в кабінет педіатра. Про те, чим хворіють діти навесні, ми запитали лікаря-педіатра, неонатолога клініки “Борис” Костянтина Еліневского.

Весна – це не тільки багато сонця, пташиний гомін і перше листя. Це ще й знижений імунітет. У зниженні імунітету у дітей відіграють роль декілька факторів: гіповітаміноз , оскільки запас необхідних вітамінів в овочах і фруктів до кінця зими істотно знижується; гіподинамія. Взимку люди рухаються набагато менше, ніж навесні і влітку; недолік сонця, який проявляється недоліком вітаміну D, що виробляється в шкірі під дією сонячних променів; з потеплінням виникає сприятливе середовище для росту і розвитку мікробів. Внаслідок зниженого імунітету діти стають більш схильні до різних захворювань.

Те, чого не було, з’являється.
Навесні, як правило, зростає кількість захворювань верхніх дихальних шляхів, що викликаються вірусами і бактеріями. В даний час вже фіксуються лабораторно підтверджені випадки грипу. Є таке поняття, як сезонне зростання захворюваності. Саме навесні, у зв’язку зі зміною погодних умов, полегшуються шляхи передачі інфекції повітряно-крапельним шляхом. Взимку, в холодну морозну погоду, виживаність вірусів знижується. З потеплінням, навпаки, ризик захворіти вірусної або бактеріальної респіраторною інфекцією підвищується в рази. Крім того, весняне потепління досить оманливе. У зв’язку з цим важко одягти дитину по погоді, щоб вона не перегрівалася і не пітніла, але й не замерзала. Незалежно від того, дитину одягають легко чи, навпаки, перестраховуються, дитина в результаті або переохолоджується, або потіє. Це, хоч і не є прямим джерелом сплеску захворювань, але служить фактором, що привертає до захворювання.

Те, що було, загострюється
Якщо дитина, у якої і так ослаблений імунітет, перехворіє якоюсь вірусною або бактеріальної респіраторною інфекцією, у неї може виникнути ускладнення у вигляді загострення хронічного захворювання. Важливо розуміти, що ускладнення може торкнутися якоїсь слабкої ділянки у дитини. Це можуть бути захворювання нирок (громелуронефріт, хронічний пієлонефрит) або серцево-судинні захворювання, захворювання, пов’язані з суглобами і т.д.

Профілактика захворювань навесні
Не можна виділити якісь спеціальні рекомендації, дотримуючись яких, ви позбавите дитину від хвороби . Рекомендації стосуються загальних підходів до здорового способу життя: гігієна, загартовування, прогулянки на свіжому повітрі, здорове збалансоване харчування і обмеження контактів з інфекційними хворими.
З потеплінням збільшується час прогулянок з дітьми, і це, з одного боку, зміцнює імунітет. З іншого боку , на дитячі майданчики виходить багато дітей, що збільшує ризик зараження вірусною або бактеріальної респіраторною інфекцією. Тому ліпше гуляти з дитиною не в місцях скупчення дітей (дитячі майданчики, зоопарк, ботанічний сад і т. д.), а десь окремо в парку. Одягаючи дитину на прогулянку, віддавайте перевагу одягу з натуральних матеріалів, менше синтетики. У цьому випадку зменшується ризик, що дитина переохолоджуватиметься або перегріється.

Чи потрібна лікарська профілактика?
Багато батьків з метою запобігання гіповітамінозу, купують в аптеках вітаміни. Важливо враховувати, що вітаміни-це все ж лікарські препарати, і дитині, яка харчується збалансовано, ненатуральні вітаміни у вигляді препаратів не потрібні. Вони не дають 100 % гарантії, що дитина не захворіє. Те ж можна сказати і про противірусні препарати в профілактичних дозах. Набагато ефективніше вести здоровий спосіб життя і звертатися до лікаря відразу, як тільки дитина захворіла, щоб не допустити ускладнень.

Обережно, кліщі!
З потеплінням і появою першого листя на деревах з’являються і кліщі. Ці комахи переносять ряд небезпечних інфекційних захворювань. Кліщі можуть викликати бореліоз, або хвороба Лайма. Тому, якщо ви виїжджаєте на природу, слід надягати на дитину легкий, але закритий одяг. Шия, зап’ястя, області між пальцями і за вухами, бічні поверхні грудної клітки, живіт, пахові області – це місця, де впроваджуються кліщі. Існують репеленти, що відлякують кліщів, але вони далеко не завжди ефективні.

Джерело: lady.tsn.ua